Program Młodzi w Akcji+
realizowany przez:
Grupa interesuje się w projekcie pustymi miejscami żydowskiego Poznania, a zatem przestrzeni leżących w pobliżu szkoły.
Podczas zajęć inspiracyjnych spotkaliśmy się z Karoliną Jeske, graficzką, współtwórczynią książki „Puste miejsce przy stole”. Najpierw ołówkiem rysowaliśmy naszą przestrzeń prywatną. Później nasze kartki powędrowały do koleżanek/kolegi i ci wymazywali z nich wybrane przez siebie elementy. Rozmawialiśmy o pustce i tym, jak ją wypełniać. Na kolejnych zajęciach ze starych fotografii Poznania wycięliśmy górujący nad miastem budynek synagogi przy ulicy Wronieckiej, która w 1939 roku została zbezczeszczona, zamieniona na pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu. Tę funkcję pełniła jeszcze kilka lat temu. Dziś budynek jest wrakiem w tkance miasta. Poznajemy jego historię.
Rozmawiamy też z p. Zbigniewem Pakułą z „Miasteczka Poznań”. Będziemy tańczyć i nagrywać film podczas odsłonięcia zaułku im. Salomona Latza przy dawnym, żydowskim domu dla starców. W szkole zorganizujemy zaś wystawę poświęconą innemu ważnemu poznaniakowi i ważnemu wątkowi żydowskiemu w jego życiu – Franciszkowi Raszei.
Wpis powstał na podstawie relacji ze szkoły/instytucji.
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.