Żuromińskie uśmiechy dla seniorów

Grupa projektowa pod opieką Pani Anety Czyżyk ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 1 w Żurominie podjęła próbę przeprowadzenia warsztatów przyszłościowych z udziałem burmistrza, niestety nie obyło się bez trudności – burmistrz nie okazał zainteresowania współpracą z młodymi ludźmi.

Czasami bywa i tak, choć warto pamiętać, że obecność przedstawiciela wladzy nie jest niezbędna, aby przeprowadzić warsztaty przyszłościowe. W tym wypadku jednak grupa postanowiła nie kontynuować tego dzialania,tylko zmienić temat. Dlatego warsztaty pozostały na etapie diagnozy i zebrania opinii, a młodzi ludzie skierowali swą chęć zmieniania świata na lepszy ku seniorom z Zakładu Opieki Leczniczej w Żurominie.

 

Poniżej relacja opiekunki grupy ze szkoły w Żurominie, Pani Anety Czyżyk:

W pierwszym zetknięciu z programem Młodzi w Akcji zastanawialiśmy się nad wyborem tematu. Wybraliśmy ścieżkę „Warsztaty przyszłościowe” i zgromadziliśmy osoby chętne do realizacji projektu. Zdecydowaliśmy się przeprowadzić sondę uliczną z mieszkańcami, pod hasłem: "Głos należy do Ciebie – Co zmieniłbyś/ łabyś w Powiatowo- Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie?”. Zdobyliśmy w ten sposób cenne informacje i pomysły zmian. Kilka osób pozostawiło nam swoje numery telefonów kontaktowych - w celu przekazania daty realizacji naszych warsztatów. Przekazaliśmy informacje do burmistrza miasta. Przedstawiciel władzy publicznej w mieście poinformował nas, że skontaktuje się z dyrektorem Powiatowo- Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żurominie i skontaktuje się z nami. Po analizie naszej sondy i własnych przemyśleń - rozpoczęliśmy poszukiwania sojuszników do projektu. Skontaktowaliśmy się z gazetą lokalną - Kurierem Żuromiński. Niestety burmistrz miasta nie skontaktował się z nami.

 

 

Dlatego ostatecznie wybraliśmy inny temat: „Pomagaj i dawaj uśmiech - wzbudzanie wrażliwości społecznej" . Zdecydowaliśmy się na wariant podziału grup zadaniowych według wieku. Podczas realizacji projektu odwiedzaliśmy pensjonariuszy Zakładu Opieki Leczniczej każdego miesiąca. Wizyta wolontariuszy poprawiła samopoczucie pacjentom oddziału. Efektem działań było wspólne wypracowanie konkretnych zadań. Każda nasza wizyta była opublikowana na stronie szkoły i naszym blogu: oraz w gazecie lokalnej. Uczniowie zaobserwowali, że zmieniała się perspektywę patrzenia na osoby starsze, którym chcemy pomóc. Zależy nam na pokazaniu, że to co najważniejsze i najpiękniejsze może przybierać bardzo różne formy.

 

Dziękujemy Pani Anecie Czyżyk ze szkoły w Żurominie za nadesłanie relacji.