Załęska flaga wolności

Przy Szkole Podstawowej nr 22 w Katowicach powstał fantastyczny mural, w którego tworzenie włączyli się okoliczni mieszkańcy. To wielkie dzieło powstało dzięki grupie projektowej z klas V-VIII, nad którą czuwała Pani Barbara Kurzak-Kawka. Oto ich relacja z przebiegu projektu:

Co chcieliście osiągnąć, realizując Wasz projekt?

Realizując nasz projekt chcieliśmy upamiętnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pokazać, że każdy może być patriotą - my oraz dorośli. Zależało nam aby zaangażować wiele osób, w różnym wieku do pracy nad naszym projektem. Głównym celem było stworzenie dzielnicowego muralu. Nasza dzielnica to miejsce, gdzie zwalczają się pseudokibice dwóch piłkarskich klubów, na murach i domach jest wiele wulgarnych, obraźliwych napisów i rysunków, wokół naszej szkoły także. Chcieliśmy pokazać, że można inaczej.

Co wydarzyło się podczas Waszego projektu?

Nasza grupa projektowa złożona z uczniów klas V-VIII wybrała z wielu pomysłów jeden projekt, który wydał nam się najciekawszy i odpowiedni dla naszej dzielnicy, uznaliśmy także że jest oryginalny i twórczy. Nasz wybór to mural patriotyczny, który nazwaliśmy "załęską flagą wolności".

Zaplanowaliśmy harmonogram prac i podzieliliśmy się obowiązkami. Centralny element naszego muralu wykonało część naszej grupy projektowej, pozostałą część muralu- flagę z odbitych dłoni, dokończyli nasi goście - zaproszeni przedstawiciele różnych instytucji z naszej dzielnicy: Szkoła Podstawowa nr 20 oraz Przedszkole nr 30, przedstawiciele Rady Jednostki Pomocniczej nr 7 Załęże, przedstawiciele „Centrum społecznościowego – nasze Załęże”, seniorów oraz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej filia nr 3 w Załężu.

Zaprosiliśmy też uczniów naszej szkoły. Największą frajdę miały maluchy, ale dorosłym też się spodobało, żartowali że to ich pierwszy mural w życiu. Relację z naszej akcji umieściliśmy na szkolnym Facebooku oraz stronie stowarzyszenia "Dom Aniołów Stróżów".

Kto Wam pomagał w realizacji projektu?

Do pomocy w organizację naszego projektu zaprosiliśmy Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” - ustaliliśmy wspólnie termin akcji tworzenia flagi, zakupili oni potrzebne materiały - barwniki do farb. Pani dyrektor zakupiła farbę fasadową oraz farby w sprayu, umożliwiła nam wydrukowanie zaproszeń, Pan konserwator przygotował bazę pod nasze graffiti - pomalował farbą fasadową ścianę. 


 

W tworzeniu flagi pomagali nam koledzy i koleżanki oraz przedstawiciele dorosłych. Pozostawili swój ślad - odciśniętą czerwoną dłoń, z której powstała dolna część flagi na naszym muralu.


Nasze obawy: czy pogoda nie pokrzyżuje naszych planów i czy pseudokibice nie zniszcą naszej pracy. Okazało się, że warto ryzykować, nie poddawać się. Pogoda była piękna, słońce towarzyszyło nam w czasie realizacji muralu. Pseudokibice z naszej dzielnicy chyba docenili naszą prace, "załęska flaga wolności" nie została zniszczona i jest naszą wspólną pamiątką obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uważamy, że to niezła lekcja codziennego patriotyzmu.

Dziękujemy Pani Barbarze Kurzak-Kawka za nadesłanie relacji oraz gratulujemy całej grupie realizacji wspaniałego projektu!