Śladami kultury żydowskiej w gminie Dydnia

Młodzi ludzie pod opieką Pani Zofii Wojnowskiej ze Szkoły Podstawowej w Dydni zaplanowali i zrealizowali wycieczkę śladami ludności żydowskiej po swojej gminie w województwie podkarpackim. Do współpracy zaprosili świadków przeszłości, jeszcze tych żyjących, ale i ludzi, którzy posiadali wiedzę na ten temat np. od swoich dziadków.

Wycieczka odbyła się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Osoby zaangażowane w projekt odwiedziły miejsca, gdzie żyli i mieszkali lokalni Żydzi, gdzie mieli swoje karczmy czy sklepy. Udało się również porozmawiać z ludźmi, którzy byli ich sąsiadami.

Teraz przed grupą kolejny etap działań: upamiętnienie odwiedzonych miejsc, a zwłaszcza jednego, gdzie zamordowano 8-osobową rodzinę żydowską. Uczniowie i uczennice chcieliby postawić tam pamiątkową tablicę i wyznaczyć trasę rowerową po miejscach, w których odnaleźli ślady kultury żydowskiej.

O swoich działaniach opowiadają podczas wielu spotkań i uroczystości szkolnych. Niedawno odbyły się X. Obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które były dla nich ogromnym przeżyciem, ponieważ mogli opowiedzieć o swoich dotychczasowych badaniach i dalszych planach. Ich słuchaczami byli m.in. profesor Wacłąw Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Dr Maria van BeurdenCahn z Uniwersytetu w Izraelu oraz Hana Nowak z USA.

Choć swoje działania kierują przede wszystkim do młodzieży szkolnej, wsparcie obiecał im także Wójt Gminy Dydnia – Pan Jerzy Adamski, który zadeklarował pomoc w wyznaczeniu trasy rowerowej oraz postawieniu pamiątkowej tablicy. Młodzież promuje swój projekt poprzez plakaty, foldery, fotorelacji z działań i filmu, który nakręcono podczas wycieczki, a który można zobaczyć tutaj: https://youtu.be/YamvUNGSxzQ

 

Artykuł powstał na podstawie relacji nadesłanej przez grupę projektową z Dydni.