Rewitalizacja w pięknym stylu!

Uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku pod czujnym okiem Pani Anny Andres, z rozmachem zrealizowały temat Taśmy przyszłości. Ich działania skoncentrowały się na rewitalizacji Parku Miejskiego w ich miejscowości. Oddajemy głos autorkom:

„Przygotowania związane z opracowaniem projektu trwały kilka miesięcy. W ramach realizacji własnych pomysłów związanych z rewitalizacją Parku Miejskiego w Nisku i z rozwojem miasta w dziedzinie kultury i nauki utworzyłyśmy pięcioosobowy zespół kreatywnych dziewcząt gotowych zmieniać rzeczywistość. Pierwsze spotkania przebiegały wokół dyskusji na temat słabych punktów parku, dlatego nasze działania zmierzały do określenia zmian, jakie należy wprowadzić, aby przestrzeń ta powróciła do dawnej świetności. Nasz udział w projekcie wynikał przede wszystkim z pragnienia uczestnictwa w rozwoju miasta, z którym jesteśmy związane emocjonalnie. Działania podjęte wspólnie z przedstawicielami różnych grup z pewnością świadczyłyby o tym, że my, młodzi, jesteśmy odpowiedzialni i chcemy współdecydować o tym, jak ma wyglądać miejsce, w którym żyjemy. W związku z tym każda z nas przedstawiała swoje pomysły i przemyślenia. Po ich gruntownej analizie określiłyśmy motywy przewodnie projektu, zrobiłyśmy zdjęcia i wyszukałyśmy wzory podobne do naszych wizji. Na kolejnych spotkaniach zajęłyśmy się rozpisaniem konkretnych działań, które promowałyby to przedsięwzięcie, jednak przede wszystkim wyznaczyłyśmy jego główny cel, a mianowicie doprowadzenie Parku Miejskiego w Nisku do pierwotnego stanu, czyli z czasów Marii i Oliviera Ressequier.

 


 

Hrabina Maria Resseguier, osoba niezwykle zasłużona dla rozwoju Niska, przechadzała się w parku alejkami. Sensownym byłoby więc upiększyć go właśnie dodatkowymi alejkami, przyozdobionymi w posążki i podobizny bohaterów historycznych związanych z regionem. Jesteśmy zdania, że zbiornik wodny, wzbogacony o faunę i florę dodałby temu miejscu uroku, bowiem każdy mógłby tu usiąść i odpocząć. W opisywanym obiekcie ponad trzysta drzew czeka na wyleczenie, dlatego rewitalizacja Parku Miejskiego w Nisku nie może odbyć się bez akcji, której celem będzie uratowanie tych wspaniałych okazów od całkowitego zniszczenia, a należy podkreślić, że w parku możemy zobaczyć takie wspaniałe drzewa jak: tulipanowiec amerykański, dąb szypułkowy, klon. Warto wspomnieć, że mają one swoją historię. Proponujemy również utworzenie w parku ścieżki edukacyjnej, na której umieszczono by tabliczki multimedialne przedstawiające znajdujące się tu gatunki roślin, drzew, rodzaj gleby, gatunki zwierząt. Realizacja tego pomysłu nastąpiłaby przy współpracy Gminy i Miasta Nisko oraz Lasów Państwowych. Dodatkowymi atutami tego miejsca byłby: park linowy, odnowiona siłownia, zadbany plac zabaw, montaż zegara słonecznego.

 

 

Chcemy podkreślić, że nasze działania kierujemy nie tylko do mieszkańców Niska, lecz do tych wszystkich, którzy odwiedzają park i chcieliby, aby był on wyjątkowym miejscem, azylem i arkadią, miejscem wytchnienia i wspomnieniem o ludziach, którzy budowali przez wieki wizerunek regionu. Mamy na uwadze szczególnie dobro dzieci, które dzięki naszym pomysłom mogłyby się świetnie bawić, uczyć oraz poznawać naturę.

 

 

Koordynatorem naszego przedsięwzięcia została nauczycielka wiedzy o społeczeństwie - Pani mgr Anna Andres, która w szczególności udzielała nam wsparcia. Nasze plany ujęte w projekcie zostały przekazane władzom miasta. Popiera je Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku – Waldemar Ślusarczyk oraz zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Rudnik - Tomasz Maślach. Na podstawie przeprowadzonych z nimi wywiadów mogłyśmy wzbogacić nasz projekt o nowe ciekawe propozycje. Nasz projekt promowałyśmy w mediach społecznościowych, w trakcie rozmów z seniorami, rodzicami. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem. Efekty projektu zaprezentowałyśmy podczas spotkania zorganizowanego w szkole, na którym poprosiłyśmy kolegów i koleżanki o ich propozycje dotyczące interesującej nas problematyki- rewitalizacji Parku Miejskiego w Nisku.”

Z naszej strony gratulujemy kreatywnym dziewczynom realizacji świetnego projektu oraz trzymamy kciuki za wprowadzenie ich pomysłów w życie!

Artykuł powstał na podstawie relacji nadesłanej przez grupę projektową z Liceum w Nisku.