Relacje - jesień 2019

Młodzi w Akcji są aktywni w wielu miejscach Polski! W jednym artykule zebralismy trzy przykłady ich działań - przekonajcie się, nad czym pracuje młodzież w Zawierciu, Świdniku i Grabowej.

 

Kronika sportowa w Zawierciu

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Zawierciu z zapałem realizują kolejne pomysły. Tym razem postanowili stworzyć Kronikę Sportową.

Działania zaczęły się od rzeczowej analizy. Uczniowie stworzyli listę sojuszników w prowadzeniu działań. Na liście pojawił się prezydent, nauczyciele, rodzina, trener, media i wolontariusze, ale też zespół Młodzi w Akcji!

Uczniowie stworzyli ankietę, a następnie wyszli na ulice Zawiercia, aby skonsultować swój pomysł z lokalną społecznością. Samo spotkanie z ankietowanymi było ciekawym przeżyciem – uczniowie spotkali się z pozytywnym odzewem ze strony mieszkańców Zawiercia. Dzięki tej ankiecie Zespół wyłonił wiele nowych pomysłów na rozwój swojego projektu.

Kolejnym etapem pracy było zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy, podczas dnia otwartego w szkole. Uczniowie zorganizowali niezwykle kreatywny Mały Festiwal Starych Gier i Zabaw.

Organizatorzy stworzyli różnorodne stanowiska gier, przy których rywalizację podejmowali zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice. Jak widać: festiwal sprawił wiele radości wszystkim uczestnikom! 

 

“Ocalić od zapomnienia” projekt reporterski uczniów ze Świdnika 

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Świdniku postanowili poznać historie najstarszych mieszkańców swojego miasta.

W ramach realizowanego projektu uczniowie odwiedzili najstarszych mieszkańców swojego miasta. Część grupy projektowej odwiedziła bohaterów swojego reportażu, a kolejna część grupy ma za zadanie zmontowanie filmu. 

Uczniowie pytali swoich rozmówców o ich młodość, najciekawsze historie oraz o wspomnienia z czasów, o których młodzi uczą się już z podręczników do historii. Spotkania były wspaniałym doświadczeniem nie tylko dla uczniów, ale też dla starszych mieszkańców Świdnika, którzy z radością dzielili się swoimi opowieściami. 

Spotkania zaowocowały nie tylko materiałem filmowym, ale też wywiadem opublikowanym w Głosie Świdnika. 

 

 

Reportaż o Kole Gospodyń Wiejskich - czyli Grabowska sztuka ludowa jest trendy!

Grupa projektowa z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Grabowej działa na całego:

Reportaż o Kole Gospodyń Wiejskich jest skrzętnie pisany. W nim znajdzie się historia Koła, ale będą też opisy spotkań uczniów z jego przedstawicielkami. Jedno z nich szczególnie zapadło w pamięć grupy. Odbyło się w chacie wiejskiej wybudowanej w 1902 roku, w której Koło Gospodyń Wiejskich ma swoją siedzibę. Uczniów zewsząd otaczała sztuka ludowa.

Na spotkaniu pojawiła się sojuszniczka grupy projektowej - Pani radna. Podczas wywiadu, przy słodkim poczęstunku, zrodził się pomysł na stworzenie choinki retro. 

Wspólnie z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich uczniowie wykonują już papierowe zabawki na choinkę i łańcuchy ze słomy. Choinka będzie stała pośrodku izby, a przy niej będą odbywać się uroczystości. W chacie będzie miała miejsce prezentacja projektu grupy.