Pomysły, rozmowy, wnioski, działania!

 

Grupa projektowa z III Liceum Ogólnokształcące im. Kamila Cypriana Norwida w Będzinie zorganizowała warsztaty przyszłościowe.

Wydarzenie poprzedziły gruntowne przygotowania, w centrum zainteresowanie młodych ludzi znalazły się wyzwania takie jak:

  • poprawa stanu „przestrzeni publicznej Będzina;
  • rozwój aktywności, kreatywności i odpowiedzialności młodzieży za „Małą Ojczyznę”;
  • wzbudzanie wrażliwości społecznej;
  • międzypokoleniowa współpraca z dorosłymi, zwłaszcza przedstawicielami władz;
  • rozwijanie sztuki argumentacji i dyskusji;
  • poznanie opinii publicznej na temat aktualnego stanu miasta.

Oddajmy głos młodzieży:

Co wydarzyło się podczas Waszego projektu?

W pierwszym zetknięciu z programem Młodzi w Akcji zastanawialiśmy się nad wyborem tematu. Wybraliśmy ścieżkę „Warsztaty przyszłościowe”. Spośród członków Samorządu Uczniowskiego zgromadziliśmy osoby chętne do realizacji projektu. Nasza wspaniała „dziewiątka” nie była jednak osamotniona. Podczas realizacji działań wspierali nas uczniowie naszego liceum. Poszczególne osoby odpowiedzialne za kolejne działania uczyły się odpowiedzialności za projekt. Aby poznać zasoby – kapitał naszej społeczności i przestrzeni publicznej Będzina - zdecydowaliśmy się przeprowadzić sondę uliczną z mieszkańcami, osobami prowadzącymi działalność handlową lub osobami korzystającymi z przestrzeni Będzina. Zdobyliśmy w ten sposób informacje na temat stanu rzeczywistego interesującej nas problematyki i zebraliśmy od naszych rozmówców pomysły zmian. Kilka osób pozostawiło nam swoje numery telefonów kontaktowych - w celu przekazania daty realizacji naszych warsztatów.


Po analizie naszej sondy i własnych przemyśleń - rozpoczęliśmy poszukiwania sojuszników, a także zebraliśmy informacje o instytucjach mających wpływ na zmiany w wybranych przez nas miejscach. Skontaktowaliśmy się z nimi. W zdobywaniu informacji pomogli nam pani sekretarka, p. pedagog III LO. Pracowaliśmy nad dopasowaniem terminu realizacji warsztatów do naszych sojuszników. O informację medialną - promocję naszego projektu zadbały Karolina i Marysia. Upubliczniliśmy termin warsztatów poprzez umieszczenie naszych zaproszeń w internecie oraz gablocie informacyjnej parafii, ponadto na ulicy rozdaliśmy zaproszenia mieszkańcom Będzina. Marysia zajęła się dotarciem z informacjami o warsztatach do naszych pierwszych sojuszników - poznanych podczas sondy ulicznej. Kolejnym etapem było przygotowanie do przeprowadzenia warsztatów. Prace ruszyły, każdy z członków grupy, a także osoby wspierające - realizował swoje zadania. W porozumieniu z Dyrekcją, wybraliśmy sale do prac w grupach, zadbaliśmy o flipchardy, papier, pisaki, a także o potrzebne multimedia - komputer, tablica multimedialna oraz o właściwe ułożenie stołków i ławek w sali. Zatroszczyliśmy się o przygotowanie poczęstunku podczas warsztatów- wsparli nas Dyrekcja, Rada Rodziców, Pani Stenia oraz nasi koledzy.

W dniu realizacji warsztatów - wyznaczone osoby witały gości i odprowadzały do miejsca warsztatów. Całością oficjalnej prezentacji kierowała Marysia – liderka naszego projektu. Zdecydowaliśmy się na wariant podziału grup zadaniowych według wieku. Podczas realizacji modułów warsztatów osobno debatowali dorośli uczestnicy, a osobno młodzież, by później podzielić się wynikami i wypracować wspólne wnioski. Moduł : "Analiza rzeczywistości" została przedstawiona przez Marysię - na podstawie przemyśleń grupy oraz wniosków z sondy. Przedstawienie wyników obrazowane było zdjęciami miejsc, o których chcieliśmy rozmawiać. Po wspólnym przyjęciu problematyki do naszych dalszych rozważań rozpoczął się moduł drugi: "Etap utopii".

  

 

Każda z grup wypracowywała swoje wnioski do realizacji (te długofalowe oraz te możliwe do realizacji w najbliższym czasie). Podczas wspólnego spotkania grup wypracowaliśmy wspólne wnioski do realizacji. Miłym zaskoczeniem dla nas i dorosłych uczestników była aktywność młodzieży zaproszonej na warsztaty. Po zakończeniu tego etapu zaprosiliśmy wszystkich na drobny poczęstunek/przerwę. Po zakończeniu przerwy przystąpiliśmy do przekładania wniosków na konkretne działania.

Efektem warsztatów było wspólne wypracowanie konkretnych działań. Ważnym uczestnikiem naszej dyskusji był przedstawiciel Zarządu Dróg, który proponował rozwiązania. Nasze spotkanie zakończyliśmy podsumowaniem i przekazaniem informacji dotyczących dalszych planów naszej grupy projektowej. Wypracowane efekty zostały szczegółowo spisane przez uczestnika debaty reprezentującego Powiatowy Zarząd Dróg. Analiza rzeczywistości Będzina, wnioski i pomysły trafiły więc do instytucji, która ma realny wpływ na sytuację w Będzinie. Pani Grażyna, uczestniczka warsztatów, zadeklarowała iż wypracowane wnioski zostaną uwzględnione podczas pisania nowych projektów edukacyjnych dla młodzieży. W ostatniej części naszego spotkania przeprowadziliśmy ewaluację warsztatów. Usłyszeliśmy kilka ciepłych słów, pokrzepiających do dalszego działania.

 

Artykuł powstał na podstawie relacji przesłanej przez grupę projektową z Będzina.