Połączyła nas "Królewna Śnieżka"

Młodzi ludzie ze szkoły Podstawowej w Bargłowie Kościelnym w pierwszej edycji Młodych w Akcji zrealizowali aż dwie scieżki tematyczne: Taśmy przyszłości pod tytułem „Wspomnienia mają głos!, czyli co wynika z historii naszych ojców?” oraz Warsztaty przyszłościowe pod hasłem  „Z dialogiem pokoleń w XXI wiek”.

Dzięki działaniom młodzieży starsi mieszkańcy Bargłowa mogli powspominać dawne czasy, a młodsi poznać lokalne historie oraz wszystcy niezależnie od wieku mogli się zastanowić na przyszlością swojej miejscowości. Teraz przyszedł czas na promocję czytelnictwa – oddajemy głos opiekunce grupy Pani Bogusi Grudzińskiej:

Projekt w ramach ścieżki Poczytajmy lokalnie realizowaliśmy we współpracy z Gminną Biblioteką oraz Przedszkolem w Bargłowie Kościelnym. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: „Jakie baśnie czytali nasi przodkowie? Jak wspólnie się bawili? Co z tego wynika dla nas?” Za cel postawiliśmy sobie zaprezentowanie przedszkolakom i ich rodzicom teatralnej wersji baśni „Królewna Śnieżka” oraz zabaw będąych elementem projektu „Z dialogiem pokoleń w XXI wiek”.

 


27 kwietnia 2018 roku zaprezentowaliśmy grupie 32 przedszkolaków w wieku 4 lat przedstawienie „Królewna Śnieżka” według baśni zaliczanej do klasyki literatury światowej. W naszym spotkaniu, oprócz przedszkolaków, uczestniczyli też niektórzy rodzice, babcie i dziadkowie dzieci oraz koleżanki i koledzy z naszej klasy. „Królewna Śnieżka” połączyła przedszkolaków z młodzieżą w wieku 15- 16 lat; połączyła kilka pokoleń, które jak się okazało, potrafią dobrze bawić się niezależnie od wieku. Najpierw Łukasz powitał serdecznie wszystkich i podziękował za przybycie. Następnie krótko opowiedział, skąd nasz pomysł i kto jest organizatorem. Poinformował też, że uczestniczymy w programie CEO „Młodzi w Akcji” oraz wyjaśnił cel spotkania. 

 

 

W dalszej części zaprezentowaliśmy spektakl „Królewna Śnieżka”. Dzieci z uwagą śledziły losy głównej bohaterki, która zmagała się ze złą królową. Kibicowały „Śnieżce”, radowały się na widok pracowitych krasnoludków. Szczególne emocje wywołała kreacja złej królowej (charakteryzacja Karoliny była rzeczywiście przerażająca ), chłopczyk przestraszył się i zaczął płakać, ale Mateusz (odtwarzający postać krasnoludka) podszedł do niego, dał lizaka i pocieszył malucha. Dzieciaki cieszyły się, kiedy królewicz pocałunkiem ocalił Śnieżkę, wziął ją za rękę i przy muzyce marszu weselnego udali się do zamku królewicza, by żyć długo i szczęśliwie. Po emocjach związanych ze spektaklem wspólnie bawiliśmy się w takie zabawy, jak: „Tydzień” „Gąski” „Moje rączki” itp. Do zabawy włączyli się nasi koledzy z klasy gimnazjalnej, a nawet niektórzy rodzice.

W części podsumowującej podziękowaliśmy wszystkim za wspaniałą zabawę i obiecaliśmy, że spotkamy się już we wrześniu następnego roku szkolnego. Przedszkolaki nagrodziły nas brawami- było to niesamowite przeżycie! Wszystkich poczęstowaliśmy lizakami i sokami. Głośnym: “Dzięęękujeeemy”, potem: „Dooowidzeeenia” rozstaliśmy się.

 

Artykuł powstał na podstawie relacji nadesłanej przez grupe projektową z Bargłowa Kościelnego.