Pod skrzydłami Gołębia

Młodzież zainteresował krajobraz naszej miejscowości przed laty. Postanowili dotrzeć do źródeł, opisów przyrody i życia mieszkańców i mieszkanek w okresie międzywojennym. Zapoznali się z wieloma publikacjami, poszukiwali informacji w Internecie, rozmawiali z dziadkami, najstarszymi mieszkańcami i mieszkankami Gołębia. Wspólnie ustalili jakie kiedyś hodowano rośliny, kwiaty i zwierzęta. Jak wyglądały pola, łąki, podwórka. Umówiliśmy się na spotkanie z proboszczem, który opowiedział nam o zabytkowym kościele.

Kolejnym etapem była wycieczka rowerowa po Gołębiu oraz dokumentacja fotograficzna pozostałości po dawnym wiejskim krajobrazie. Okazało się że wiele gatunków kwiatów polnych i ogrodowych przetrwało do dziś, że można znaleźć dawne rośliny, budynki oraz zwierzęta hodowlane.

Następnie uczniowie i uczennice postanowili uwiecznić swoje poszukiwania przygotowując wystawę malarską. Stworzyli 18 pięknych prac plastycznych wykonanych techniką kolażu. Chcieli w ten sposób przyczynić się do uwiecznienia piękna wiejskiego krajobrazu, pobudzić mieszkańców do refleksji na temat poszanowania przyrody i tradycji. Dzieła postanowili pokazać miejscowej ludności, kolegom ze szkoły, nauczycielom i swoim rodzinom oraz władzom samorządowym. W wiejskiej świetlicy odbył się uroczysty wernisaż prac. Grupa uczniów przygotowała również poczęstunek, ulotki zawierające informacje na temat projektu. O wydarzeniu zamieszczono informację na szkolnym Facebooku oraz stronie internetowej.

Obecnie wystawa znajduje się w Izbie Regionalnej w Gołębiu gdzie podziwiana jest przez turystów i turystki. Ale to nie koniec. Młodzież postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej o gołębskich starych drzewach. Już zaplanowali kolejne spotkanie z panią Agnieszką Maj – autorką książki „Powroty w gołębskie opłotki”. Odbiorca naszych działań jest cała społeczność lokalna: zwykli mieszkańcy i mieszkanki, rodziny naszych uczniów i uczennic nauczyciele i nauczycielki, władze samorządowe, Towarzystwo Przyjaciół Gołębia, pracownicy i pracowniczki Gminnego Ośrodka Kultury.

W działaniach pomagali nam: dyrekcja szkoły, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, seniorzy i seniorki mieszkający w miejscowości, Towarzystwo Przyjaciół Gołębia, autorka książki o Gołębiu – pani Agnieszka Maj. Stworzyliśmy plakat wystawy, ulotki, zamieściliśmy informacje na szkolnej stronie, przygotowaliśmy zaproszenia w wersji papierowej i ustnej.

Wpis powstał na podstawie relacji ze szkoły/instytucji.