Park do zmiany!

Uczniowie i uczennice pod opieką Pani Małgorzaty Sokalskiej ze Szkoły Podstawowej w Wykrotach przeprowadzili warsztaty przyszłościowe z udziałem Burmistrza Nowogrodźca i przedstawicieli wielu lokalnych organizacji. Wspólnie debatowali jak odnowić i zagospodarować zaniedbany park w Wykrotach, oto ich relacja z projektu:

Celem naszego projektu było zgromadzenie w jednym miejscu ludzi zainteresowanych zmianą wyglądu parku w Wykrotach, pokazanie jak wiele w tej sprawie już zrobiono, ile jeszcze możemy zrobić razem. Ponadto zależało nam na wzbudzeniu szacunku dla środowiska naturalnego, uzmysłowieniu konieczności zadbania o przyrodę.

Docelowo chcemy stworzyć miejsce spotkań dla mieszkańców z różnych grup wiekowych. Marzymy o tym, aby nasza wieś miała swoje centrum rekreacyjne na wolnym powietrzu.

Chcieliśmy też udoskonalić swoje umiejętności w zakresie planowania, przeprowadzania spotkań grupowych, dzielenia się obowiązkami, współpracy w małych i większych grupach.
Dzięki projektowi uwierzyliśmy bardziej we własne możliwości. Zobaczyliśmy jak wiele osób można zaangażować wokół fajnej idei, jaką w naszym przypadku była rewitalizacja parku. Debata przebiegła bardzo pomyślnie, bo zaplanowaliśmy ja w każdym calu. Naszym największym sukcesem jest to, że nasz projekt jest realizowany.

Przed warsztatami grupa odbyła kilka spotkań roboczych. Ustaliła czym dysponuje, co chce zrobić, kto nam może pomóc, podzieliła zadania. Mariusz Pyszka i Szymon Stojanowski wspólnie z uczniami z samorządu szkolnego udali się do parku, gdzie zrobili zdjęcia jego obecnego stanu, a szczególności najbardziej zniszczonych miejsc. Z tych zdjęć uczniowie przygotowali prezentację, która podczas spotkania została zaprezentowana jako materiał poglądowy dla grup pracujących w pierwszym module.

 


Roznoszeniem zaproszeń członkowie grupy zajęliśmy się osobiście, zaangażowaliśmy do tego również niektórych uczniów z klasy drugiej gimnazjum. Zaproszenie do Pana Burmistrza ponowiła e- mailowo opiekunka grupy Pani Małgorzata Sokalska. Z Panią dyrektor szkoły uzgodniliśmy, że najlepszą salą na warsztaty będzie pracownia komputerowa. Pani dyrektor przekazała nam listę zarządu Rady Rodziców , których chcieliśmy zaprosić. Otrzymaliśmy również zgodę na pokrycie kosztów poczęstunku ze środków Rady Rodziców. Po okiem opiekunki przygotowaliśmy dokładny scenariusz przebiegu debaty i harmonogram czasowy. Kilkakrotnie spotkaliśmy się, aby go przećwiczyć. Przygotowaliśmy arkusze, materiały piśmiennicze i magnesy, z których uczestnicy mięli korzystać podczas debaty. Prowadzącymi byli Mariusz, Szymon i Renata. Moderatorami: Monika, Renata, Paulina i Kasia. Zdjęcia robiła Natalia. Szymon pilnował czasu poszczególnych części pracy. W przygotowaniu sali pomogły Panie woźne.
 

Na warsztaty przybyła większość zaproszonych gości w tym Burmistrz Nowogrodźca Pan Robert Relich, radni Pani Barbara Prusinowska i Pan Artura Kozioł, Pani sołtys Krystyna Proć, Pani dyrektor Wiesława Traczyk, przedstawiciele stowarzyszenia „Integracja i przyszłość sołectw Wykroty Zagajnik ” - Pani Barbara Żołna i Pan Mieczysława Smoliński, Przewodnicząc Koła Gospodyń Wiejskich Pani Maria Piątka, przedstawicielka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Pani Kamila Wojciechowska , Przedstawiciel klubu „Piast Wykroty” Pan Piotr Ojewski, przedstawiciele Rady Rodziców, mieszkańcy wsi Wykroty oraz koleżanki i koledzy z Samorządu Szkolnego.
 

Uczestnicy debaty pracowali bardzo chętnie, mieli wiele pomysłów. W dwóch grupach nie było chętnych do zaprezentowania efektów pracy grupy na forum, ale byliśmy na to przygotowani i wyniki pracy zaprezentowali moderatorzy.

Wyniki spotkania przeszły wszelkie oczekiwania. Okazało się, że największy wkład na rzecz parku w Wykrotach do tej pory ma Stowarzyszenie „ Integracja i przyszłość sołectw Wykroty – Zagajnik” . Stowarzyszenie zleciło opracowanie planu rewitalizacji parku, plan został już podpisany przez konserwatora zabytków. Ponadto stowarzyszenie opracowało projekt nasadzeń i odnowy parku, który został złożony do większego stowarzyszenia pod nazwą „Lokalna Grupa Wsparcia” działającego na terenie naszego województwa. LGW mają szansę na pozyskiwanie znacznych środków finansowych. Pan Burmistrz zadeklarował, że jeżeli projekt zostanie zaakceptowany do realizacji to gmina udzieli poręczenia finansowego. Za to oświadczenie otrzymał od zebranych ogromne brawa, bo do tej pory stowarzyszenie nie miało wystarczających środków, aby przystąpić do projektu. Wiele organizacji jak strażacy, sportowcy, rada rodziców, samorząd szkolny, nie mając środków finansowych zadeklarowało udział w pracach porządkowych na rzecz parku.

W realizację projektu zaangażowało się wiele osób. Uczniowie z klasy II gimnazjum, samorząd szkolny z SP, Rada Rodziców która przekazała pieniądze na poczęstunek w czasie debaty, Pani dyrektor Traczyk udostępniła sale na czas trwania warsztatów i adresy zapraszanych gości. Pani Adriana Błaszczyszyn nauczycielka plastyki pod okiem, której wcześniej przygotowywaliśmy zaproszenia, na prośbę naszej opiekunki przeprowadziła zajęcia dotyczące „ Parku naszych marzeń” . Prace wykonane przez uczniów klas młodszych wykorzystaliśmy dla ozdobienia sali, w której miała się odbyć debata. Przedstawiciele strażaków i sportowców oraz mieszkańcy odpowiedzieli na apel w sprawie pierwszych prac porządkowych w parku.

 

Artykuł powstał na podstawie relacji nadesłanej przez grupę projektową z Wykrotów.