Obchody Święta Niepodległości: „Dziesiątka” pracuje na 100%!

9 listopada nasza szkoła zmieniła się nie do poznania. Na holu pojawiły się słupy ogłoszeniowe rodem z II Rzeczypospolitej z biogramami wybitnych Polaków i życzeniami dla Polski wykonanymi przez społeczność uczniowską.

Na dolnym holu działała kawiarenka „Słodka niepodległość”. Można w niej nabyć biało-czerwone ciasta oraz 100 patriotycznych zakładek do książek, będących świetną pamiątką. Członkowie projektu przygotowali także prezentację multimedialną, która pokazywała najważniejsze wydarzenia ostatnich 100 lat (z subiektywnego punktu widzenia).

 

 

Głównym punktem obchodów była uroczysta akademia, podczas której o godz. 11.11 cała społeczność naszej szkoły odśpiewała pełną wersję hymnu państwowego. W ten sposób włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej".

 

 

Ponadto wręczono Pamiątkowe Medale Niepodległości: Dmowskiemu, Piłsudskiemu, Romerowi, Paderewskiemu, Witosowi, Daszyńskiemu oraz Abrahamowi (w ich role wcielili się oczywiście nasi koledzy). Koło teatralne zaprezentowało montaż słowno-muzyczny ukazujący trudną drogę naszego kraju do odzyskania wolności. Kulminacją było wspólne odśpiewanie pieśni „Niepodległa, niepokorna”.

Z pewnością o tym dniu będziemy opowiadać przyszłym pokoleniom, gdyż Ojczyznę nosi się w sercu, a sztafeta pokoleń trwa.

Autorka: Bogna Fręśko, opiekunka grupy projektowej ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi.