Program Młodzi w Akcji+
realizowany przez:
W czasie warsztatów, które odbyliśmy w czasie 3- dniowego wyjazdu do Wisły, przygotowaliśmy pytania sondażowe dla mieszkańców i mieszkanek. W najbliższym czasie zapytamy ich: czy wiedzą kto był właścicielem pałacu, skąd wzięła się funkcjonująca na co dzień nazwa Zameczek, czy pamiętają, jak wyglądał pałac i park w latach 1970 – 1990, jakie funkcje pełnił w tamtych latach, a jakie pełni obecnie? Zapytamy też o lokalną historię związaną z pałacem (może taka istnieje i czeka na rozpowszechnienie?). Na wstępie zapoznaliśmy się z historią pałacu zawartą w monografii Małgorzaty Derus (miejski konserwator zabytków): „Historia i zabytki architektury Michałkowic”.
Odkryliśmy, „że Michałkowice – od połowy XVI wieku posiadłość Mieroszewskich, w 2 połowie XVIII w. stały się własnością rodziny von Rheinbaben. Siedziba rodziny została zbudowana w pobliżu kościoła, w otoczeniu parku, przy drodze prowadzącej do sąsiadującego z Michałkowicami Bytkowa( obecnie także dzielnica Siemianowic Śl.). Na końcu parku znajdowały się zabudowania gospodarcze –stajnia, szklarnia, kotłownia, chlewy, stodoła oraz dom mieszkalny dla leśniczego i ogrodnika zamkowego. Nad wejściem głównym, w trójkątnym zwieńczeniu pseudoryzalitu umieszczona jest data: ”1870” . Poniżej dwie niewielkie tarcze herbowe z herbem Rheinbabenów. W 1906 r. architekt Louis Dame zaprojektował rozbudowę pałacu w stylu romantycznego neogotyku. Wtedy to powstał ogród zimowy, do którego wchodziło się przez oranżerię, za nią i salą balową znajdował się okazały taras ze schodami do parku. Pałac otoczony był parkiem , a ten murem z bramami wjazdowymi .” Tyle historii pałacu zawarta w monografii z 2007 roku.
Nasze działania kierujemy do mieszkańców i mieszkanek Siemianowic, w tym dzielnicy Michałkowice, którzy będą brać udział w wywiadach i sondażu ulicznym. W działaniach pomaga nam Siemianowickie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna. Informacje o projekcie pojawiły się w gazetce szkolnej CIOS, na stronie internetowej szkoły, wizualizacja projektu: Gazetka Samorządu Szkolnego.
Wpis powstał na podstawie relacji nadesłanej przez szkołę/instytucję.
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.