Nikodem Schroeder - wielki mieszkaniec małego Radłowa

Młodzi ludzie ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radłowie realizują projekt poświęcony Nikodemowi Schroederowi – dawnemu mieszkańcowi Radłowa, osobie mało znanej a bardzo zasłużonej dla swojego regionu.

Nikodem Schroeder w 1918 r. był przewodniczącym Powiatowej Rady Ludowej w Odolanowie (Radłów był wtedy w powiecie odolanowskim), a następnie delegatem do Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego był organizatorem działań powstańczych w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego. Po przyłączeniu Wielkopolski do Ojczyzny Schroeder został pierwszym polskim Starostą Odolanowskim.

 

Uczniowie i uczennice poznali już życiorys lokalnego bohatera oraz stworzyli plakaty i prezentacje multimedialne na jego temat. Postanowili też zorganizować zbiórkę pieniędzy na tablicę pamiątkową - w roku 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego chcą uhonorować w ten sposób osobę, która odegrała wielką rolę w czasie walki o niepodległość. 

 

Grupa projektowa wraz z całą społecznością szkolną zwracają się z prośbą o wsparcie internetowej zbiórki pieniędzy - wystarczy wejść na stronę polakpomaga.pl i w kategorii Społeczność wesprzeć finansowo projekt pod nazwą "Nikodem Schroeder - wielki mieszkaniec małego Radłowa" lub kliknąć w link: https://polakpomaga.pl/kampania/nikodem-schroeder-wielka-osoba-z-naszej-malej-miejscowosci#.WvNAReJKZDs.facebook

 

Relację nadesłał Pan Karol Marszał, opiekun grupy projektowej z Radłowa.