Młodzi w akcji - najnowsze relacje!

Wspomnienia łączą pokolenia - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Radzionkowie
Młodzi i opiekunka p. Natalią Zgajewska-Sokoła odpowiadają na nasze pytania:
"Co się u Was dzieje? 
Nasze działania zaczęły się od tego, że jednogłośnie wybrałyśmy ścieżkę, zgodnie z którą chcemy realizować program. Później odbyło się kilka spotkań, w czasie których podawałśmy propozycje działań, następnie selekcjonowałyśmy nasze pomysły. Naszym zadaniem było stworzenie bazy gier, w które grali nasi dorośli. Zbierając wywiady z nimi, rozmawialiśmy o sposobach na spędzanie wolnego czasu z ich dzieciństwa. Poza propozycjami gier i zabaw, dorośli wspominali wiele miłych chwil z czasów młodości. W związku z bogatym materiałem, wpadłyśmy na pomysł, aby zorganizować w ramach finału dzień PRLu, gdzie poza konkurencjami sportowymi, przeniesiemy się w czasie i stworzymy kilka stanowisk, które odpowiednio będą prezentować innym dziewczynom to, jakiej muzyki się słuchało, jakie oglądało się bajki, w jakie gry grano i oczywiście jakich używano wtedy przedmiotów, o których istnieniu większość naszych koleżanek nie wiedziała. Nagrałyśmy film promujący nasze działania, który jednocześnie jest zaproszeniem na Dzień PRLu - Marzenia łączą pokolenia: 
Do kogo kierujecie swoje działania?
Swoje działania kierujemy do wszystkich osób, które nas obserwują, czasami różnie oceniają. Chcemy pokazać, że potrafimy dobrze się bawić, jesteśmy otwarte i nie siedzimy tylko i wyłącznie z "nosami w telefonach". Przez nasze działania, chciałyśmy zrobić coś fajnego, co zbliży nas trochę do czasów, w których nasi bliscy byli w naszym wieku. Dzięki temu naprawdę można się świetnie pobawić i przy okazji znaleźć wspólny język z dorosłymi. I co równie ważne- chcemy pokazać naszym znajomym z całej Polski, że można dobrze bawić się wszystkim i z każdym, że warto wychodzić do innych ludzi i chcieć ich poznać.
Kto Wam pomaga w działaniach?
W działaniach pomagali nam nauczyciele, wychowawcy, dyrekcja naszej placówki oraz nasi bliscy. Wszyscy pracownicy naszej placówki przyczynili się do tego, aby dzień PRLu mógł odbyć się w naszej placówce, dzięki swojemu zaangażowaniu w nasze działania.
Jak promujecie projekt?
Swoje działania promowałyśmy na naszej stronie internetowej oraz na naszym profilu na portalu Facebook, informacja również znalazłą się w naszej gazetce "Sikoreczki" (styczeń 2020). Linki do informacji: http://mow.radzionkow.pl/art,945,za
http://mow.radzionkow.pl/art,894,mlodzi-w-akcji
https://www.facebook.com/mowradzionkowpl/?epa=SEARCH_BOX

Podaj dalej... Kampania zaufania, czyli jak pomagać słowem i obrazem - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich

Młodzi z opiekunką p. Barbarą Nowarą napisali do nas: "Działania w ramach projektu: ”Podaj dalej…” rozpoczęliśmy w początkach listopada od opracowania harmonogramu działań projektowych. Grupa projektowa liczyła 10 osób w wieku od 15 do 18 lat z ZSOIZ, do badań nad projektem włączyła się także grupa 5 osób ze szkoły podstawowej uczestniczących w działaniach świetlicy środowiskowej, prowadzonej przez TPD ZM w Siemianowicach Śl. – organizacji partnerskiej w realizacji projektu.

Po powrocie do szkoły po świętach w dniu 7 stycznia 2020 przeprowadziliśmy wśród społeczności szkolnej ankietę na temat znajomości i zadań numeru interwencyjnego – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, natomiast wśród mieszkańców osiedla - sondaż uliczny o telefonie zaufania i jego funkcji.

W ramach kampanii zaufania przygotowaliśmy gazetkę informacyjną, zamieściliśmy informację o projekcie na stronie internetowej szkoły, stworzyliśmy plakaty informacyjne oraz ulotki dla społeczności szkolnej i mieszkańców osiedla, gdzie znajduje się nasza szkoła.

W dniu 18 lutego 2020 roku odbyło się spotkanie podsumowujące kampanię zaufania w formie debaty na temat aktualnych problemów młodzieży z udziałem przedstawicieli społeczności szkolnej oraz dokonano ewaluacji projektu. Młodzież przekonała się, że korzystając z telefonu zaufania można znaleźć rozwiązanie problemu i poszukać wsparcia w rożnych instytucjach". 
 
Turniej gier i zabaw z dawnych lat! w Otałęży
Młodzi z opiekunką p. Gabrielą Woźniak zakończyli swoje działania turniejem. "Naszym ostatnim działaniem po serii wywiadów z seniorami, było przeprowadzenie szkolnego turnieju gier i zabaw z dawnych lat: skakanie na gumie - trzy warianty i zabawa z gumą "Myszka Miki gra w guziki".
 
Pasjonaci - Radom, X LO im. St. Konarskiego z Oddziałami Integracyjnymi
"Jesteśmy na ukończeniu prac nad projektem. Zostały nam tylko szczegóły do "dopieszczenia" (...) Pomagają nam Znajomi, a projekt promujemy pocztą pantoflową, ale mamy zamiar rozszerzyć nasze działania".
 
PAMIĘTAMY - WYWIAD ZE ŚWIADKIEM HISTORII Szkoła Podstawowa w Woli Różanieckiej

Opiekunka p. Ewa Marczak napisała do nas: "Uczniowie zdecydowali,by wybrać temat związany z wieloma projektami w naszej szkole -rozmowa z kimś, kto przeżył wojnę. Uczniowie przeprowadzili wywiady z sąsiadami i członkami rodziny".