Młodopomocni znowu w akcji!

Grupa młodzieży pod opieką Pani Grażyny Kaczmarek z Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego kolejny raz szykuje imprezę charytatywną pod nazwą Memoriał im. Mateusza Cebuli. Przy okazji powstanie „Reportaż po sąsiedzku” na temat tego wydarzenia i jego bohaterów.

Grupa projektowa działa od trzech tygodni, realizując temat "Reportaż po sąsiedzku". Tematem reportażu będzie orgaznizowana od czterech lat impreza charytatywna oraz jej bohaterowie. Mateusz Cebula był bohaterem pierwszego wydarzenia. Niestety nie udało mu się wyzdrowieć, jednak trwale zainspirował Młodopomocnych do działania na rzecz pomocy innym chorym dzieciom i za zgodą rodziców został patronem corocznej imprezy. Daniel Cebula to brat Mateusza. Niedawno skończył roczek. Urodził się bez przedramienia w lewej ręce oraz skróconym przedramieniem i dwoma paluszkami w ręce prawej. Wymaga kosztownej rehabilitacji, leczenia u wielu specjalistów, a w przyszłości protez.

Kolejnym bohaterem jest Bartek Hąbek, który ma 10 lat i choruje na glejaka. Ze względu na jego umiejscowienie usuniecie jest zbyt ryzykowne. Bartek przeszedł intensywna chemioterapię, a obecnie otrzymuje chemioterapię podtrzymującą, wymaga też rehabilitacji. Mama samotnie go wychowuje, stąd dużą przeszkodą w procesie leczenia Bartka są ograniczenia finansowe.

Mottem Młodopomocnych jest parafraza słów bohatera "Ziemi obiecanej"  - Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic. To razem mamy tyle, żeby zrobić coś dobrego. Dotychczas odbyły się dwa spotkania grupy projektowej, na których młodzi ludzie podzielili się obowiązkami i opracowali program imprezy: zamierzają zorganizować turniej siatkówki dla zabrzańskich i gliwickich szkół różnego typu, kiermasze, grill, licytacje oraz pchli targ/outlet.

Już wiele udało się zrobić:

  • przygotować materiały promocyjne (plakat, ulotki i zaproszenia dla gości),
  • opracować wzory pism do sponsorów, zapraszanych szkół i sojuszników,
  • pozyskać patronat medialny od lokalnych i regionalnych mediów,
  • nawiązać współpracę z fundacjami, których podopiecznymi są bohaterowie wydarzenia.

Najbliższe wyzwania dla młodych ludzi to pozyskanie sojuszników i sponsorów przedsięwzięcia oraz zdobycie honorowego patronatu prezydenta m. Zabrze, Pani Małgorzaty Mańki-Szulik. Trzymamy kciuki za powodzenie ich projektu!

Artykuł powstał na podstawie relacji nadesłanej przez opiekunkę grupy projektowej, Panią Grażynę Kaczmarek.