Program Młodzi w Akcji+
realizowany przez:
Reportaż po sąsiedzku " Zapomniani bohaterowie" Szkoła Podstawowa nr 22 w Katowicach
Uczennice i uczniowie z p. Barbarą Kurzak - Kawką relacjonują nam swoje działania: "Spotykaliśmy się i podzieliliśmy się na grupy robocze, wybraliśmy wspólnie temat naszego projektu. Postanowiliśmy przywrócić pamięć,
według nas lokalnych bohaterów, którzy są jak się okazało nieznanymi patronami ulic w naszej dzielnicy, którą jest Załęże w Katowicach. Józef Skrzek, Jerzy Pukowiec i Jerzy Lis byli harcmistrzami, walczyli w
powstaniach śląskich, ich los związany był także z II wojną światową. W 2019 roku obchodziliśmy 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i uznaliśmy że nasz projekt
idealnie wpisuje się w obchody tych rocznic. Nasi bohaterzy zginęli tragicznie - Józef Pukowiec został zgilotynowany przez Niemców w katowickim więzieniu przy ulicy Mikołowskiej w 1942 roku, Józef Skrzek
zmarł powieszony na drzewie w Bytkowie przez hitlerowców w 1941 roku, Jerzy Lis został rozstrzelany pod ścianą śmierci jedenastego bloku w Auschwitz w 1944 roku.
Przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów i mieszkańców Załęża dotyczącą znajomości tych lokalnych patronów ulic. Okazało się, że pytani kojarzyli ich tylko jako patronów ulic, kim byli nie wiedzieli. Postanowiliśmy zebrać jak najwięcej informacji na ich temat z różnych źródeł. Udało nam się także 6 grudnia 2019 roku zorganizować spotkanie z córką i wnukiem Jerzego Lisa, wspólnie wędrowaliśmy po dzielnicy śladami pana Jerzego. Było to bardzo wzruszające spotkanie, szczególnie utkwiły nam słowa Pani Anny, które skierowała na zakończenie naszego spotkania: "Pamiętajcie o moim ojcu" i rozpłakała się. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie i utwierdziło w tym że nasze działania mają sens. Skontaktowaliśmy się z "Radą Jednostki Pomocniczej Nr 7 " Załęże która obiecała, że wydrukuje przygotowane przez nas foldery.
Obecnie przygotowujemy folder "Zapomniani bohaterowie". Następnie po wydrukowaniu ich będziemy rozdawać je mieszkańcom, szkołom oraz przekażemy część do Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.
Relację z naszych działań umieściliśmy na stronie szkolnego facebooka https://www.facebook.com/sp22wKatowicach/.
Nie kończymy naszych działań zamierzamy dotrzeć z zebranymi informacjami do jak największej liczby osób. Zaplanowaliśmy spotkanie z harcerzami w kwietniu, w planie mamy także napisanie o naszych bohaterach w artykule do parafialnej gazetki.
Kto Wam pomaga w działaniach?
Naszym sojusznikiem były: "Rada Jednostki Pomocniczej Nr 7 ", Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, Parafia św. Józefa w Katowicach - Załężu. Mogliśmy także liczyć na wsparcie pani dyrektor mgr Danuty Krawczyk, nauczycieli, szczególnie pani Magdaleny Kotyrby, która jako polonistka wspierała zespół redagujący artykuł do gazetki parafialnej "Podpora rodzin".
Szczególne podziękowania kierujemy do wnuka Jerzego Lisa - Sylwestra Szwedy i jego matki. Wspieramy ich w działaniach na rzecz zmiany nazwy ulicy "Lisa "na ulicę "Harcmistrza Jerzego Lisa".
Jak promujecie projekt?
Promowaliśmy nasze działania na szkolnym Facebooku, nasze wędrówki po dzielnicy i ankieta zainteresowała mieszkańców. Nasze dalsze działania, które mamy w planie rozdawanie folderów, spotkania i artykuł do gazetki
parafialnej. Promowali nasze działania także pracownicy naszej szkoły pochodzący z Załęża - woźna, sprzątaczki".
Kronika sportowa z Białej Podlaskiej
Kronika sportowa - Internat KCEZ Katowice
Uczniowie relacjonują: "Co się u Was dzieje?: Wywiady jednoczyły pokolenia, pokazały jak różne zabawy dzieciństwa wspominają dziadkowie, rodzice. Dla nas było to coś nowego, innego w erze technologii komputerowej.
Do kogo kierujecie swoje działania?
Kto Wam pomaga w działaniach? wraz z opiekunami P. Iloną Słota i Danutą Pucek przygotowujemy wystawę najciekawszych zabaw dzieciństwa: ale zanim przedstawimy nasze efekty pracy, poznajemy każdą zabawę, uczymy się zasad gry aby przedstawić ją społeczności internackiej".
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.