Kolejna porcja inspirujących relacji

SP5 Zawiercie
 

Dzieci i ryby głosu nie mają???? A co na to Zawiercie? 

  

Młodzi z opiekunką p. Elizą Mikodą relacjonują: 

"Grupa projektowa ze Szkoły Podstawowej nr 11 z Zawiercia wzięła na "warsztat" problem słuchania przez dorosłych wypowiedzi dzieci, wspólnej rozmowy. Grupa stara się przekonać dorosłych, iż dzieci nie zawsze mówią "głupoty" i warto ich wysłuchać. Podczas spotkania z grupą projektową z SP 5 doszło do fantastycznej wymiany poglądów i burzy mózgów na temat sposobów realizacji poszczególnych etapów pracy (...). Działania skierowane zostały do dorosłej społeczności Szkoły Podstawowej nr 11 - rodziców, dziadków, nauczycieli, a także dorosłych mieszkańców Zawiercia (...). Dużą pomoc w realizacji działań grupa otrzymuje ze strony grona pedagogicznego (...). Jesteśmy już na etapie końcowym tworzenia ulotek oraz spotu reklamowego, który umieścimy w sieci (strona internetowa i Facebook szkolny, jeśli się uda, to -strona urzędu miasta)".

"Zapomniani bohaterowie" Szkoła Podstawowa nr 22 w Katowicach
Młodzi i opiekunka p.Barbara Kurzak - Kawka relacjonują: "Spotykaliśmy się i podzieliliśmy się na grupy robocze , wybraliśmy wspólnie temat naszego projektu. Postanowiliśmy przywrócić pamięć, według nas lokalnych bohaterów, którzy są jak się okazało nieznanymi patronami ulic w naszej dzielnicy, którą jest Załęże w Katowicach.
Józef Skrzek, Jerzy Pukowiec i Jerzy Lis byli harcmistrzami, walczyli w powstaniach śląskich, ich los związany był także z II wojną światową. W 2019 roku obchodziliśmy 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i uznaliśmy że nasz projekt idealnie wpisuje się w obchody tych rocznic. Nasi bohaterzy zginęli tragicznie - Józef Pukowiec został zgilotynowany przez Niemców w katowickim więzieniu przy ulicy Mikołowskiej w 1942 roku, Józef Skrzek zmarł powieszony na drzewie w Bytkowie przez hitlerowców w 1941 roku , Jerzy Lis został rozstrzelany pod ścianą śmierci jedenastego bloku w Auschwitz w 1944 roku.
Przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów i mieszkańców Załęża dotyczącą znajomości tych lokalnych patronów ulic. Okazało się, że pytani kojarzyli ich tylko jako patronów ulic, kim byli nie wiedzieli. Postanowiliśmy zebrać jak najwięcej informacji na ich temat z różnych źródeł.
Udało nam się także 6 grudnia 2019 roku zorganizować spotkanie z córką i wnukiem Jerzego Lisa, wspólnie wędrowaliśmy po dzielnicy śladami pana Jerzego. Było to bardzo wzruszające spotkanie, szczególnie utkwiły nam słowa Pani Anny, które skierowała na zakończenie naszego spotkania: "Pamiętajcie o moim ojcu" i rozpłakała się. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie i utwierdziło w tym że nasze działania mają sens.
Skontaktowaliśmy się z "Radą Jednostki Pomocniczej Nr 7 " Załęże która obiecała że wydrukuję przygotowane przez nas foldery.
Obecnie przygotowujemy folder "Zapomniani bohaterowie" . Następnie po wydrukowaniu ich będziemy rozdawać je mieszkańcom, szkołom oraz przekażemy część do Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.rzy
Relację z naszych działań umieściliśmy na stronie szkolnego facebooka https://www.facebook.com/sp22wKatowicach/.
Nie kończymy naszych działań zamierzamy dotrzeć z zebranymi informacjami do jak największej liczby osób. Zaplanowaliśmy spotkanie z harcerzami w kwietniu, w planie mamy także napisanie o naszych bohaterach w artykule do parafialnej gazetki.
Do kogo kierujecie swoje działania?
Nasze działania kierujemy dla całej społeczności lokalnej -młodzieży (szczególnie harcerzy z naszej szkoły) oraz mieszkańców naszej dzielnicy.
Kto Wam pomaga w działaniach?
Naszym sojusznikiem jest "Rada Jednostki Pomocniczej Nr 7 ", Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, Parafia św. Józefa w Katowicach - Załężu.
Mogliśmy także liczyć na wsparcie pani dyrektor mgr Danuty Krawczyk, nauczycieli, szczególnie pani Magdaleny Kotyrby, która jako polonistka wspierała zespół redagujący artykuł do gazetki parafialnej"Podpora rodzin".
Szczególne podziękowania kierujemy do wnuka Jerzego Lisa - Sylwestra Szwedy i jego matki. Wspieramy ich w działaniach na rzecz zmiany nazwy ulicy "Lisa "na ulicę "Harcmistrza Jerzego Lisa".

Jak promujecie projekt?

Strona internetowa szkoły, przygotowujemy folder, który rozdawać będziemy mieszkańcom i roznesiemy do lokalnych instytucji(Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach i domu kultury w Załężu).Piszemy także artykuł do gazetki parafialnej"Podpora rodzin".
Nasi przodkowie też byli dziećmi? Dawne gry i zabawy w Żółwinie
Klasa 6b ze Szkoły Podstawowej w Żółwinie z opiekunką p. Lidią Iwołą realizują Kronike sportową. Jak piszą:" Ostatnie działania to dopięcie wszystkiego na ostatni guziczek, tak by warsztaty dla rodzeństwa, rodziców i zaproszonych gości wypadły jak najlepiej. A przy tym, aby nie narobić sobie wstydu przed Babciami i Dziadziusiami, którzy udzielali wywiadów.
Na tym spotkaniu zebrali się najbardziej aktywni: Ola, Julianna, Magda, Vanessa, Amelka, Ania, Adrian, Wiktoria, Michał, Kuba G. i wychowawczyni. Podzieliliśmy się na zespoły, każdy dbał o inne zadania: rozstawienie stołów, krzeseł, rozwieszenie instrukcji do gier, przygotowanie plansz i dekoracji. Oczywiście także słodkiej niespodzianki - przecież gościliśmy u siebie nasze rodziny.
Trzeba przyznać, że najwięcej wątpliwości mieliśmy czy to co przedstawimy na warsztatach, przypadnie do gustu naszym Dziadkom (...). Na warsztaty zaprosiliśmy nasze rodzeństwo, rodziców i babcie oraz dziadziusiów, i tych którzy udzielali nam wywiadów. Przekrój był duży, bo od 4 do 75 roku życia (...). Naszym sojusznikiem była Dyrektor szkoły Pani Marta Szwemin, która pozwoliła odwołać zajęcia sekcji sportowej i wypożyczyła salę gimnastyczną na zorganizowanie warsztatów. Panie: Beata Sulgostowska i Bożena Kostrzewa, które wsparły nas materiałami papierniczymi i piękną zastawą. Nauczyciele: pni Emilka Gawin i pan Marcin Oprządek pomogli nam wnieść stoliki i krzesła. Pani Ania Pawlak pomogła sprawdzić czy na każdym stanowisku można rozegrać daną grę. Fotografem została pani Sylwia Gil. Natomiast nasi rodzice upiekli pyszne ciasta (...). Większość rzeczy tworzyliśmy na plakatach. Ale mamy klasową stronę na faceboooku i tam przekazujemy wszystkie niezbędne informacje".

Prowadzimy wywiad z Seniorami!!! Szkoła Podstawowa w Otałęży

Młodzi z opiekunką p. Gabrielą Woźniak piszą: "W naszej szkole, jak co roku obchodzimy uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Dla nas była to niepowtarzalna okazja, aby przeprowadzać wywiady z Seniorami z naszej miejscowości i nie tylko. Zdobyliśmy kilka cennych informacji, które aktualnie podumowujemy, aby zaprezentować naszej szkolnej społeczności (...). Odbiorcami naszych działań są seniorzy z naszej miejscowości i najbliżej okolicy (...). Nasze działania publikujemy na szkolnej stronie internetowej, poczta pantoflową, uczniowie są w trkcie realizacji plakatu".
 
Podaj dalej... "Kampania zaufania, czyli jak pomagać słowem i obrazem" w Siemianowicach Śląskich 
Działania w ramach projektu: "Podaj dalej…” rozpoczęliśmy w początkach listopada od zebrania grupy projektowej i korzystając z techniki „burza mózgów” popracowaliśmy nad wyborem ścieżki tematycznej, nad ostatecznym wyborem tytułu oraz harmonogramem działań. Grupa projektowa liczyła 10 osób w wieku od 15 do 18 lat z ZSOIZ, do badań nad projektem włączyła się także grupa 5 osób ze szkoły podstawowej uczestniczących w działaniach świetlicy środowiskowej, prowadzonej przez TPD ZM w Siemianowicach Śl. – organizacji partnerskiej w realizacji projektu. Określiliśmy cele wspólnego działania, podzieliliśmy zadania do wykonania, określiliśmy harmonogram prac i terminy realizacji, tak aby móc zrealizować projekt z uwzględnieniem czasu ferii zimowych w naszym województwie - to jest od 13 stycznia 2020 do 26 stycznia 2020 roku. W czasie warsztatów obywatelskich, które odbyliśmy w czasie 3-dniowego wyjazdu do Wisły, w dniach od 9 do 11 grudnia 2019 roku, zapoznaliśmy się z filmem „Słucham” i dokonaliśmy analizy filmu oraz jego wykorzystania w realizacji projektu (...).
Działania kierowaliśmy do całej społeczności szkolnej oraz mieszkńcow Osiedla Budryka, gdzie usytuowana jest nasza szkoła (...) Partnerem w realizacji projektu uczestnicy działań w Klubie Młodzieżowym Towarzystw Przyjaciół Dzieci Zarząd Miejski w Siemianowicach SL. oraz spoleczność szkolna (...). Najpierw przygotowaliśmy ankietę dla uczniów, sondaż uliczny, a następnie ulotki informacyjne oraz gazetkę informacyjną na temat telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży". 
Poniżej pełny tekst relacji przygotowanej przez: Martynę Rados, Darię Hutsz i Patrycję Rożek.