Kolej na wspomnienia

W ramach realizacji projektu 10-cio osobowa grupa młodych ludzi z Ińska zbierała informację na temat funkcjonowania w powiecie stargardzkim linii kolei dojazdowej na odcinku Stargard – Ińsko. Kolejka została zlikwidowana w 1996 roku, po 101 lat istnienia.

Miejsce po dawnej kolei stoi zaniedbane, budynki stacyjne przemianowane na lokale mieszkalne, należą do prywatnych właścicieli. Nie widać śladów, gdzie były tory, lokomotywownia, ale wielu mieszkańców wciąż dobrze pamięta kolej.

Do pracy nad projektem zaangażowali się uczniowie i uczennice pochodzący z rodzin byłych pracowników kolei dojazdowej. Dzięki temu łatwo zidentyfikowali się z tematem oraz szybko dotarli do wielu cennych informacji. Na pierwszym spotkaniu omówiono zakres działań oraz ustalono poszczególne etapy pracy:
1. opracowanie pytań do wywiadów ze świadkami historii - ustalenie listy osób, z którymi przeprowadzono wywiady (byli pracownicy, ich rodziny, władze miasta, mieszkańcy);
2. zbieranie zdjęć, skanowanie, przeprowadzanie wywiadów;
3. pozyskiwanie i opracowanie eksponatów związanych z pracą na kolei (np. stare bilety, opaski, lampy, trąbki, czapki, mundur kolejarza itp.);
4. poszukiwanie informacji o linii Stargardzkiej Kolei Dojazdowej w literaturze polskiej i niemieckiej, w tym wykorzystanie stron internetowych miłośników kolei wąskotorowej w Polsce i Niemczech;
5. opracowanie pozyskanych informacji, przygotowanie wystawy i zorganizowanie prezentacji projektu z udziałem zaproszonych gości.


Podsumowanie projektu odbyło się 27 lutego w Zespole Szkół w Ińsku. Na zaproszenie młodych ludzi odpowiedzieli byli pracownicy KD w Ińsku, pan burmistrz oraz dyrekcja szkoły. W spotkaniu uczestniczyła również II-ga klasa gimnazjum. 

Podczas godzinnego spotkania młodzież opowiedziała historię powstania kolei wąskotorowych na Pomorzu Zachodnim pod koniec XIX wieku (wówczas był to teren Niemiec), następnie zaprezentowano film z wykorzystaniem zdjęć lokalnych kolejarzy. Honorowi goście otrzymali płytki CD z prezentowanym filmem jako pamiątkę spotkania. Pan burmistrz zabierając głos odniósł się do planów budowy ścieżki rowerowej wzdłuż dawnej linii kolejowej oraz że są już pozyskane środki na utworzenie w części budynku stacji Izby Regionalnej poświęconej m.in. kolei dojazdowej. Panowie kolejarze byli wdzięczni za zainteresowanie się "ciuchcią". Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Artykuł powstał na podstawie relaji nadesłanej przez grupę projektową z Ińska.