Jaka przyszłość czeka Dworek w Szczekarkowie?

Grupa projektowa ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie pod opieką Pana Tomasza Jakubowskiego, dzięki realizacji swojego projektu skłoniła mieszkańców do refleksji nad kwestią, jak za kilkadziesiąt lat mógłby wyglądać zapomniany obecnie zespół pałacowo-parkowy rodziny Kleniewskich w Szczekarkowie.

Młodzież realizująca projekt chciała pokazać mieszkańcom zapomniane miejsca oraz uwrażliwić ich na zabytki znajdujące się na terenie gminy. Wybór padł na Dworek w Szczekarkowie. Projekt swoim honorowym patronatem wsparła Pani Joanna Kowalska - wójt gminy Wilków. Poniżej znajduje się ich relacja zawierająca zbiór aktywności, które zawarły się w toku przebiegu projektu.

Oto, co wydarzyło się podczas naszego projektu:

  1. Spotkaliśmy się z panem dyrektorem i wyjaśniliśmy, na czym polega nasz projekt.
  2. Wybraliśmy ścieżkę Taśmy przyszłości.
  3. Przeprowadziliśmy lokalną diagnozę. Po naszych przemyśleniach i wypowiedziach mieszkańców zdecydowaliśmy, że zajmiemy się zabytkowym zespołem pałacowo-parkowym Rodziny Kleniewskich w Szczekarkowie.
  4. Określiliśmy cel naszego projektu, a jest nim zwrócenie uwagi młodych ludzi oraz mieszkańców na zabytki znajdujące się na terenie naszej gminy.
  5. Poszliśmy do Urzędu Gminy Wilków, do Pani Wójt, z prośbą o objęcie naszych działań honorowym patronatem.
  6.  Wysłaliśmy podanie do Ambasady USA z prośbą o drobne gadżety, które zostały nam przysłane. Rozdaliśmy je na zakończenie projektu podczas quizu.
  7. W związku z nawiązaniem kontaktu z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie, do naszej szkoły 7 czerwca o 10.30 z prezentacją przyjedzie z-ca attache ds. kultury Ambasady USA. 
  8. Wysłaliśmy zgłoszenie na ogólnopolską prezentację projektów młodzieżowych w Warszawie, która odbędzie się 12 czerwca w Arkadach Zamku Królewskiego. 
  9. Wykonaliśmy projekt koszulek.
  10. Pojechaliśmy do Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach.
  11. Spotkaliśmy się z Panem Władysławem Mądzikiem w szkole. Przekazał on nam ciekawe informacje na temat rodziny Kleniewskich.
  12. Odbyliśmy również lekcję z Panem Mądzikiem na terenie zespołu pałacowo-parkowego.
  13. Udaliśmy się do Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie oraz na spotkanie z właścicielem zespołu pałacowo-parkowego.
  14. Wykonaliśmy projekt zaproszeń na podsumowanie projektu.
  15. Przeprowadziliśmy rozmowę telefoniczną z potomkiem rodziny Kleniewskich – panem Andrzejem Kleniewskim.

Efekty naszej pracy zaprezentowaliśmy w holu szkoły 28 maja o godzinie 10.00. Przybyli zaproszeni goście: dyrektorzy sąsiednich szkół, pani wójt, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach, dyrektor Gminnej Boblioteki Publicznej w Wilkowie, członek Regionalnego Towarzystwa Powiślan.

Artykuł powstał na podstawie relacji przesłanej przez zespół projektowy z Wilkowa.