Jak zadbać o własną motywację do pracy?

Motywacja, zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna, jest kluczem do efektywnej pracy i satysfakcji zawodowej. Niestety zdarza się, że niesprzyjające okoliczności osłabiają czy wręcz zabijają naszą motywację. Jak do tego nie dopuścić? Skąd czerpać motywację, jak ją podtrzymywać, pielęgnować i wykorzystywać w pracy zawodowej?

Na te pytania odpowiada Magdalena Korczyk-Waszak, trenerka i mentorka edukacyjna z ponad 20-letnim doświadczeniem. 

Dekalog motywacji w projektach, czyli jak się wspierać, by nie stracić energii do działania.

1. Nastaw się na wysiłek
Realizacja projektu zawsze wiąże się z wielomiesięcznym wysiłkiem (nawet jeśli trwa on krócej, to intensywność pracy jest duża), a często również z nowymi dla Ciebie działaniami. Cel, który chcesz zrealizować, z pewnością jest tego wart, więc ważne, by Twoje nastawienie do pracy było optymistyczne. Nie rezygnuj z celu, choćby jego realizacja wymagała wiele czasu. Czas i tak upłynie.

2. Rozmień swój cel na drobne
Ważna jest świadomość, co chcesz osiągnąć w finale projektu, jakiej zmiany społecznej dokonać, czego nauczyć młodzież. By było łatwiej, podziel swój cel na mniejsze rezultaty, które będą możliwe do osiągnięcia w krótkich odcinkach czasu. Dzięki temu możesz obserwować swoje postępy, analizować aktualne potrzeby oraz lepiej przygotować się do drobnych działań na danym etapie projektu.

3. Śledź samego siebie
Monitoruj własne osiągnięcia, małe sukcesy w projekcie w skali tygodnia/miesiąca. Zapisuj postępy w specjalnym notesie, tak by widoczne stały się konkretne, zrealizowane działania. Niech będą dla Ciebie inspiracją w momentach zwątpienia i chwilach, kiedy będzie Ci się wydawało, że stoisz w miejscu.

4. Akceptuj, doceniaj, nagradzaj i kochaj siebie
Spójrz łaskawym okiem na siebie, doceniaj się za starania i wysiłek, ciesz wynikami. Nie krytykuj się nadmiernie za błędy, każdy, kto działa, je popełnia, więc traktuj to jako lekcję. Bądź dla siebie dobry i wyrozumiały, zawsze myśl o sobie dobrze.

5. Odpuść, kiedy dojdziesz do ściany
Daj sobie czasem odetchnąć. W stanie wyczerpania nie jest się efektywnym – twoje wysiłki nie przyniosą rezultatu, dopadnie Cię frustracja i odbije się to na jakości Twojej pracy, a młodzież z pewnością szybko to zauważy. Odpuść na kilka dni, zrelaksuj się, poświęć czas na przyjemności.

6. Jeśli chcesz, to umiesz i możesz – reszta to wymówki
Nie odpuszczaj zbyt często. Dyscyplinuj samego/samą siebie, tak by mieć satysfakcję z osiąganych rezultatów. Planuj tygodniowe działania i koniecznie zapisuj swoje efekty. Jeśli nagminnie będziesz leniuchować, osiągniesz niewiele, co może skutkować dużym stresem przy podsumowaniu projektu i twoją ogólną frustracją.

7. Bądź swoją elektrownią
Jeśli masz nadmiar energii i pomysłów, spisuj je, by wykorzystać w gorszym czasie. Nie oceniaj ich, notuj wszystkie twórcze myśli i dobre uczucia, które Ci towarzyszą. Stwórz swój bank pomysłów, który będzie deską ratunku w kryzysie.

8. Ładuj baterie
Koniecznie zadbaj o regenerację i czas na odpoczynek. To warunek higieny psychicznej i prezent dla nas samych. Zaplanuj choć kilkanaście minut relaksu dziennie lub jeden wieczór w tygodniu. Zadowolenie i dobra kondycja psychofizyczna zwiększą Twoją skuteczność. Systematycznie rób coś dla siebie.

9. Otaczaj się dobrem
Spotykaj się i rozmawiaj z tymi, którzy dobrze Ci życzą. Inspiruj się dobrą książką, filmem. Bierz udział w spotkaniach z ciekawymi, twórczymi ludźmi, trzymaj się blisko tych, którzy emanują pozytywną energią. Unikaj malkontentów.

10. Nie porównuj się z innymi
Planuj swój cel i działania, kreuj swoją drogę, analizuj postępy. Inspiruj się innymi, ale nie koncentruj się zbytnio na ich sukcesach, bo każdy ma swoje zasoby i misję do wypełnienia. Pamiętaj, że Twoja energia podąży za Twoją uwagą, a więc wzmacniaj i akceptuj siebie. Staraj się działać tak, by być lepszym/lepszą od siebie sprzed lat.

Aby zgłębić temat motywacji zachęcamy do obejrzenia nagrania webinarium z Magdaleną Korczyk-Waszak, materiał dostępny na kanale Youtube CEO pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=XN3TLHBPA_k

Polecamy również poradnik w wersji elektronicznej: Jak pielęgnować motywację podczas pracy w projekcie. Materiał edukacyjny – Młody obywatel.