Dzieje się, dzieje... Kolejne zimowe relacje

Fordońska Dolina Śmierci - XIII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy

Jak pisze grupa młodych z opiekunką p. Martą Siołkowską: „W grudniu zrealizowaliśmy projekt. Wybranym przez nas tematem był "Reportaż po sąsiedzku". Zdecydowaliśmy się dowiedzieć więcej o fordońskiej Dolinie Śmierci. Zaprosiliśmy bydgoskiego historyka, pana Krzysztofa Drozdowskiego, który specjalizuje się w badaniu historii Doliny Śmierci. Podczas spotkania pan Drozdowski opowiedział nam, jak wygląda jego praca i czym dokładnie się zajmuje. Przybliżył nam historię Doliny Śmierci oraz opowiedział o swojej pracy przy rozwiązywaniu zagadek historycznych z nią związanych. Wszystkie swoje spostrzeżenia umieścił w książce pod tytułem "Tajemnica Doliny Śmierci", którą nam zaprezentował. Historia opowiadana przez pana Drozdowskiego była bardzo ciekawa. Zainspirowała nas do tego, żeby pójść do Doliny Śmierci jeszcze raz i inaczej spojrzeć na to miejsce”.

Magiczne spotkanie z tradycją Świąt Bożego Narodzenia w Gołkowicach

"Na spotkaniach byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gołkowicach z opiekunką Beatą Bienią, którzy wymyślili scenariusz spotkania Bożonarodzeniowego dla rodziców, dzieci i babć w gwarze śląskiej. Dodatkowo uczniowie ćwiczyli kolędy po śląsku. Wcześniej jeszcze przeprowadzili wywiad z emerytowanymi katechetkami, które wcześniej prowadziły jasełka szkolne. Uczniowie w tym spotkaniu podkreślali więź międzypokoleniową z śląską tradycją. Na scenie spotkali się dzieci, rodzice i dziadkowie".

    

"Odbiorcą była cała społeczność lokalna - rodzice  naszych uczniów, włodarze gminy, sponsorzy i inni zaproszeni goście. Grupa otrzymała pomoc od innych nauczycieli, dyrekcji, rodziców, Koła Gospodyń Wiejskich i lokalnego chóru "Echo" oraz pieniężnie i materialne wsparcie od sponsorów. W ramach promocji tworzyli plakaty, ulotki, gazetkę szkolną i liczne informacje na Facebooku oraz wykorzystali pocztę pantoflową i „Nowiny Wodzisławskie”.

Eddie Vitch ze Skierniewic do Hollywood

Dostaliśmy relację do uczniów z Zepołu Szkół Zawodowych nr 2 w Skierniewicach z opiekunkami Beatą Nowakowską i Anną Kowalczyk

Co się u Was dzieje?

Nasza grupa robocza spotyka się regularnie od października. Na początku ustaliliśmy zasady współpracy, zapoznaliśmy się z charakterystyką reportażu, przydzieliliśmy zadania i ustaliliśmy harmonogramu projektu. Do tej pory udało nam się przygotować i rozpowszechnić plakat i regulamin konkursu plastycznego „Karykatura w trzech kreskach” we wszystkich szkołach średnich w Skierniewicach. Zebraliśmy materiały i przygotowaliśmy się do wywiadu z Lisą Cortez, córką Eddiego Vitcha mieszkającą w Australii. W grudniu, po wielu przygotowaniach udało nam się przeprowadzić i nagrać rozmowę. Teraz jesteśmy w trakcie tłumaczenia materiału wideo na język polski i obróbki cyfrowej filmu.

Do kogo kierujecie swoje działania?

Głównym odbiorcą naszych działań są uczniowie skierniewickich szkół średnich, ale projekt kierujemy również do mieszkańców naszego miasta.

Kto Wam pomaga w działaniach?

Współpracujemy z rodziną Eddiego Vitcha mieszkającą w Australii, w szczególności z Lisą Cortez i Shani de Jesus, z reżyserką filmu dokumentalnego o Eddim Sigal Bujman, z Muzeum Historycznym Skierniewic, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach.

Jak promujecie projekt?

Projekt promujemy na stronie internetowej szkoły. Plakat zachęcającym do udziału w konkursie plastycznym „Karykatura w trzech kreskach” został rozpowszechniony we wszystkich szkołach średnich w Skierniewicach.

#podajłapę w I Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu

Jak piszą uczniowie: "Plan działania naszej akcji narodził się podczas cotygodniowych spotkań szkolnej grupy Amnesty International. Zdecydowaliśmy, że nasza kampania dotyczyć będzie tych, którzy sami nie mogą się obronić - tysięcy bezdomnych i porzuconych zwierząt. Chętni podzielili między siebie zadania, które wykonali z wielkim zaangażowaniem.

Chcemy wpłynąć na zachowanie wszystkich ludzi, a także ich sposób postrzegania tego problemu bez względu na wiek, płeć czy rasę.

Spoty filmowe nagraliśmy przy współpracy ze schroniskiem w Kędzierzynie-Koźlu, a także z pomocą opiekunów Amnesty International - p. Grażyny Stelmach i p. Jakuba Mączyńskiego.

Utworzyliśmy stronę na Facebooku - "Podaj łapę" na której znajdują się wszystkie wyniki naszej pracy, promowane przez #podajłapę, tj. spoty filmowe, spoty radiowe i plakat".

"Wolontariat na TAK !" Działamy aby pomagać innym" w Tychnowach

Barbara Dzich, opiekunka wolontariatu ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kotlarz w Tychnowach napisała do nas o tym, co robi a w ramach wolontariatu: 

Spotkaliśmy się w celu niesienia pomocy innym.

1. Pierwsze spotkanie dotyczyło współpracy z hospicjum i DPS. Opracowaliśmy kilka występów aby umilić chorym, samotnym ludziom czas.

2. Drugie spotkanie: omówienie  harmonogramu szkolenia uczniów szkoły podstawowej nr 3 w Malborku. Szkolenie dotyczyło  znaczenia wolontariatu w życiu młodego człowieka.

3. Trzecie spotkanie: podjęliśmy działania w celu zorganizowania akcji "Paczka dla potrzebujących", samotnych, niepełnosprawnych. Od listopada do 16 grudnia trwała zbiórka żywności. Dnia 16 grudnia 2019r., wielka akcja odbyła się w naszej szkole. Pani pedagog Barbara Dzich wraz z wolontariuszami ze Szkolnego Klubu Wolontariatu,  zorganizowali  wielką akcję pakowania paczek świątecznych dla osób potrzebujących. Przygotowano 20 bardzo dużych paczek. Włączyliśmy się do organizacji Wigilii dla potrzebujących, samotnych, relacja https://www.facebook.com/Społeczność-Tychnowy-i-okolice-1039410606268159/

4. Kolejnym tematem naszego spotkania było szczegółowo opracowanie scenariusza spotkania Panem Tomasza Tomaszem  Schimscheiner, aktor i Prezes Fundacji „Wawel z Rodziną” oraz Senatorem  RP Leszkiem  Czarnobaja w celu podsumowania projektu ale przede wszystkim z  okazji "Dnia wolontariusza". Relacje z tego zdarzenia można zobaczyć    https://kwidzyn.naszemiasto.pl/wolontariat-na-tak-podsumowanie-projektu-szkolnego-klubu/ar/c1-7467339?fbclid=IwAR2-XXdnWDZN1GlwmVAC1IDqxq-bKBP3YzcPWLKqcfNAIOSWkWUKmj2wFF4

Poprzez działania wolontariackie chcieliśmy  aby szkoła zdobyła zaufanie wśród uczniów, rodziców, społeczności lokalnej. Nasze działania skierowane były do ludzi młodych, chętnych uczniów, którzy chcieliby zostać wolontariuszami. Kierowaliśmy swoją  pomoc do mieszkańców  DPS, chorych z  z hospicjum, do osób samotnych, potrzebujących. Do społeczności lokalnej oraz władz.

Sponsor Pan Krzysztof, Kwidzyński zakład przetwórstwa warzywno - owocowego, zakład Jabil. współpracowaliśmy z rodzicami, pomógł nam wójt gminy Kwidzyn. Wspierali nas w naszych działaniach przedstawiciele instytucji takich jak DPS, WTZ, przedszkole Akuku, gazeta lokalna "Kurier Kwidzyński" opisywali nasze działania, telewizja kwidzyńska Kamena - wyświetlała reportaże z naszych działań. Współpracowało z nami stowarzyszenie "akademia Aktywności", "Stowarzyszenie Adopciaki Kwidzyn", Caritas.

Nasze działania zostały zauważone przez Pana Prezydenta. Bardzo to pomogło Nam w promocji Naszego Szkolnego Klubu wolontariusza.  Na specjalne zaproszenie prezydenta w uroczystości 9 grudnia na gali IV edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”, uczestniczyli wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariatu, Panią Barbarą Dzich. Prezydencka nagroda „Dla Dobra Wspólnego” służy promocji postaw, działań i projektów obywatelskich na rzecz dobra wspólnego. Ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską. Dla naszych wolontariuszy i Pani Basi to były niezwykłe chwile, które na zawsze zostaną w ich pamięci. Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w tak ważnej uroczystości.  umieszczamy relacje na fb https://www.facebook.com/sptychnowy/, szkolnej  stronie, artykuły w gazecie lokalnej i TV lokalna. Zapraszamy do naszej szkoły autorytety tj. Jurek Owsiak, Jas Mela, Tomasz Schimscheiner itp. Jeździmy do rożnych placówek w celu promocji wolontariatu. Mamy jeszcze kila przed sobą.