Cudze chwalicie, swego nie znacie. Dwór Pruszaków

Grupa uczniów i uczennic z klas siódmych Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 26 w Radomiu realizuje projekt Taśmy przyszłości. Celem naszego działania jest poznanie historii ważnych miejsc dla mieszkańców i mieszkanek najbliższej okolicy.


Nasza szkoła sąsiaduje z dworem rodziny Pruszaków. Wielu z naszych kolegów i koleżanek nie zdaje sobie sprawy, że idąc do szkoły przechodzi obok budynku, który jest wpisany do rejestru zabytków i ma bardzo ciekawą historię, związaną z historią wielu polskich rodów. Realizując nasz projekt chcemy zaprezentować historię dworu i rodów, które w nim zamieszkiwały. Efektem naszej pracy na być wystawa oraz prezentacja multimedialna przedstawiona społeczności szkolnej.


Przygotowując materiały do projektu znaleźliśmy wiele ciekawych informacji i zdjęć na temat dworu oraz jego historii na stronach internetowych. Nasza grupa zwróciła się z prośbą do obecnego właściciela dworu pana Marka Romanowskiego o możliwość zwiedzenia miejsca oraz zrobienia zdjęć. Obecnie dwór jest przygotowywany do remontu. Z informacji uzyskanych w Internecie dowiedzieliśmy się również, że w posiadaniu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu znajdują się obiekty pochodzące z dworu. Poprosiliśmy dyrekcję muzeum o możliwość ich obejrzenia i uzyskania dodatkowych informacji. Okazało się, że udało nam się skontaktować z panem Tomaszem Adamem Pruszakiem. Ostatnim właścicielem dworu. Mamy nadzieję, że uda nam się uzyskać dodatkowe informacje i materiały ikonograficzne, a może nawet spotkać i porozmawiać o tym ciekawym miejscu. Poniżej przedstawiamy relację z naszej wizyty w pałacu, którą umożliwił nam obecny właściciel pan Marek Romanowski za co serdecznie dziękujemy.


Wpis powstał na podstawie relacji ze szkoły/instytucji.